Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu 2008 yılında eğitime başlamıştır.

Bale Eğitiminde, uluslarası bir eğitim sistemi olan Royal Academy of Dance (RAD) müfredatı ile  Balanchine Tekniğini yoğurarak eğitim veren tek kurum olma özelliğini taşımaktadır.

Kurumumuz müzik  eğitiminde  MEB ile birlikte yine uluslarası bir sistem olan The Associated Board Of  The Royal School of Musıc  (ABRSM) müfredatı doğrultusunda deneyimli öğretmenler eşliğinde oluşturduğumuz bir yapı içinde öğrencilerini yetiştirmektedir.

SANAT= Sevgi, Disiplin, Azim

Verilen eğitimden öğrencinin hakkını alabilmesi sanat üçgeninin her köşesinde emek harcaması ile doğru orantılır. Bu bilgi ve tecrübenin ışığında eğitim vermek ise bizim görevimizdir.

FUNDA AYGİL AYKAL

Home  /  FUNDA AYGİL AYKAL

İstanbul’da doğan Funda Aygil Aykal, Saint Benoit Fransız Lisesi’ni 1992’de, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni 1996’da bitirdi. Aynı yıl, lise ve üniversite eğitimiyle paralel olarak yürüttüğü bale eğitimini, “Yıldız Alpar” Bale Okulu’ndan mezun olarak tamamladı.

1999 yılında sınav sonucu katılmaya hak kazandığı İngiliz Kraliyet Dans Akademisi öğretmenlik eğitimi programını 2003 yılında tamamladı ve “Royal Academy of Dance ”  (RAD) sisteminin uluslararası bale öğretmeni oldu.

Devlet balesi sanatçısı ve döneminin baş dansçısı Ender SAVAŞKURT’la 5 yıl eğitmen ve koreografi asistanı olarak “Balanchine” tekniği üzerine çalıştı. Royal Akademi sistemi içine bu tekniği katarak eğitim veren tek okul ve eğitmen olan Funda Aygil Aykal ayrıca “Les Sylphides”, “Giselle” gibi bale tarihinin önemli eserlerinde baş balerin olarak dansetti.

Asistanlık ve dansçılık dönemi kendisinin gelişmesinde çok önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemi ikinci eğitim süreci olarak ifade eden Funda Aygil Aykal; Royal Akademi sistemini profesyonel dans tekniğiyle (Balanchine) kaynaştırarak hem öğrencilerinin, hem de kendi bedenini teknik ve artistik yönden geliştirip ileri seviyeye taşımıştır.

Dünya dans tekniği olarak öne çıkan “Balanchine” tekniği dansçıya hızı ve estetiği eş zamanlı olarak kazandırır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

2008 yılında kurmuş olduğu Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu’ndan önce pek çok anaokulunun yanısıra  Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu’nda bale öğretmenliği yapmış olup halen Kadıköy Özel Tırtıl Çocukevi ve Suadiye Özel Neşem Anaokulu’nda  eğitmenliğe devam etmektedir.

Bale eğitim seminerlerine katılarak mesleki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmekte, bu doğrultuda halen kendi kurumunda öğrencilerini titiz bir çalışmayla eğitmekte ve geleceğin güçlü dansçılarını yetiştirmektedir.