Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu 2008 yılında eğitime başlamıştır.

Bale Eğitiminde, uluslarası bir eğitim sistemi olan Royal Academy of Dance (RAD) müfredatı ile  Balanchine Tekniğini yoğurarak eğitim veren tek kurum olma özelliğini taşımaktadır.

Kurumumuz müzik  eğitiminde  MEB ile birlikte yine uluslarası bir sistem olan The Associated Board Of  The Royal School of Musıc  (ABRSM) müfredatı doğrultusunda deneyimli öğretmenler eşliğinde oluşturduğumuz bir yapı içinde öğrencilerini yetiştirmektedir.

SANAT= Sevgi, Disiplin, Azim

Verilen eğitimden öğrencinin hakkını alabilmesi sanat üçgeninin her köşesinde emek harcaması ile doğru orantılır. Bu bilgi ve tecrübenin ışığında eğitim vermek ise bizim görevimizdir.

BALANCHINE

Home  /  BALANCHINE

Balanchine Tekniği

Rus ve İtalyan bale tekniklerinin kaynaşması sonucu ortaya çıkan BALANCHINE TEKNİĞİ;

1- Sağlam ve dengeli bir beden oluşturur.

2- Dansçının adale ve kas yapısını koordineli olarak yapılandırır.

3- Dansçıya hızı ve estetiği eşzamanlı olarak kazandırır.

4- Dansçının, bedenini çok daha hızlı hareket ettirebilme tekniğine sahip kılarken, dansındaki stil son derece yumuşak ve uçucudur.

Dünya dans tarihinde Balanchine tekniği ve Balanchine koreografileri çok önemli bir yeri kapsamaktadır. Bu teknik Amerikan bale tekniği olarak bilinse de bugünlerde Orta Avrupa ülkeleri bale toplulukları içinde çok tercih görmektedir. Klasik ve neo-klasik bale eserlerini aynı özgün üslup ve yaratıcılıkla sergileyen Balanchine, Fransa, Almanya, Danimarka gibi ülkelerde kendini kabul ettirmiştir. Eserlerini farklı kılan ve diğer tekniklerle yoğrulmuş koreografilerden ayıran; hız, zamanlama ve müzikalitedeki yüksek performanstır. Dansçısı da bu performansı gerçekleştirebilecek teknikte olmalıdır.

Dansın ve dansçının dünyada bugünkü geldiği nokta George Balanchine’nin imzasıdır. Kurumumuzda öğrencilerimiz “Royal Academy of Dance(R.A.D.) müfredat sistemi doğrultusunda “Balanchine” tekniği ile eğitim görmektedirler.

>>Lütfen “R.A.D.” bölümünü dikkatlice okuyunuz.