Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu 2008 yılında eğitime başlamıştır.

Bale Eğitiminde, uluslarası bir eğitim sistemi olan Royal Academy of Dance (RAD) müfredatı ile  Balanchine Tekniğini yoğurarak eğitim veren tek kurum olma özelliğini taşımaktadır.

Kurumumuz müzik  eğitiminde  MEB ile birlikte yine uluslarası bir sistem olan The Associated Board Of  The Royal School of Musıc  (ABRSM) müfredatı doğrultusunda deneyimli öğretmenler eşliğinde oluşturduğumuz bir yapı içinde öğrencilerini yetiştirmektedir.

SANAT= Sevgi, Disiplin, Azim

Verilen eğitimden öğrencinin hakkını alabilmesi sanat üçgeninin her köşesinde emek harcaması ile doğru orantılır. Bu bilgi ve tecrübenin ışığında eğitim vermek ise bizim görevimizdir.

LINBERING

Home  /  LINBERING

Linbering Tekniği ile Bale Jimnastiği

Klasik bale dansçısında büyük kaslar oluşturmadan elastikiyeti ve bedensel gücü arttırmaya yönelik çalışmalardır. Yer barı ve ısınma hareketlerinin bütününden oluşan linbering tekniği ve bale jimnastiği;

1- Dansçının güç merkezi olan karın ve sırt kaslarını hedefleyerek bale egzersizlerinin doğru şekilde sunulması için gereken gücü ve kontrolü geliştirir.
2- Bale tekniğindeki esas olan kasları geliştirir ve uzatır.
3- Farklı kas gruplarını birlikte çalıştırır.
4- Dansçının performansını engelleyecek uyumsuzlukları ve dengesizlikleri keşfeder ve düzeltir.
5- Klasik bale öğrencisinde büyümeye bağlı olarak oluşan dengesizlikleri giderir.
6- Güçlü tarafın güçsüz tarafı desteklemesini engeller.
7- Dansçının tekniğini geliştirir, gücünü ve turnout’unu arttırır, bedenini uzatır.

Sahne üzerinde sağlam duruş, rahatlık ve uçarcasına dans edebilme yetisinin kaynaklarından biri olan Linbering tekniği, 80 yıldır, George Balanchine, Martha Graham gibi değerli dansçı ve koreograflar tarafından yardımcı nitelikte kullanılmaktadır.

Dansçılar için son derece yararlı olan bu çalışmalar, Balanchine Tekniğiyle iç içedir ve bu teknikle çalışan öğrenciler için özellikle gereklidir. Kurumumuzda öğrencilerimize Temel Eğitim Seviyesinden(Grade 1) itibaren derslerin başlangıç yapısını oluşturmakta olan Linbering Tekniği derslerine katılım mecburidir.