Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Funda Aygil Bale ve Müzik Okulu 2008 yılında eğitime başlamıştır.

Bale Eğitiminde, uluslarası bir eğitim sistemi olan Royal Academy of Dance (RAD) müfredatı ile  Balanchine Tekniğini yoğurarak eğitim veren tek kurum olma özelliğini taşımaktadır.

Kurumumuz müzik  eğitiminde  MEB ile birlikte yine uluslarası bir sistem olan The Associated Board Of  The Royal School of Musıc  (ABRSM) müfredatı doğrultusunda deneyimli öğretmenler eşliğinde oluşturduğumuz bir yapı içinde öğrencilerini yetiştirmektedir.

SANAT= Sevgi, Disiplin, Azim

Verilen eğitimden öğrencinin hakkını alabilmesi sanat üçgeninin her köşesinde emek harcaması ile doğru orantılır. Bu bilgi ve tecrübenin ışığında eğitim vermek ise bizim görevimizdir.

Blog

Home  /  Uncategorized   /  Bale Eğitiminin Faydaları
Bale Eğitiminin Faydaları

Bale Eğitiminin Faydaları

Klasik Bale , zarafeti ve estetiği bünyesinde barındıran bir sanat dalı …

Özellikle hemen her kız çocuğunun hayalidir Balerin olmak, parmak uçlarında dans edebilmek…

Klasik bale operadan sonra en kompleks sanat dalıdır. İçinde barındırdığı dans, müzik, resim ,heykel, edebiyat, tiyatro  vb. sanat dallarından dolayı bu yolda ilerlemeye başlayan kişiyi yıllar  içinde yüksek  kültürel donanımla biçimlendirir. Kaliteli toplumdan sanat eğitimi alarak yetişmiş üretken, estetik bakış açısına sahip, sanatsever bireylerden oluşması durumunda söz edebiliriz.

Disiplin olmadan sanatın hiçbir dalından hele ki klasik baleden kesinlikle bahsedemeyiz. Planlı, programlı çalışma becerisi , bale ve sanatın herhangi bir dalında eğitim alan her çocukta belirgin bir şekilde gelişim gösterir. Başarma duygusuyla beraber özgüveni ve sorumluluk hissi artmaya başlar.

Bale eğitimi alan hemen her çocuğun okul başarısı oldukça yüksektir.

Klasik bale son derece zarif bir sanat dalı olmakla birlikte çok sıkı fiziksel kondisyon gerektirir. Her eklem, her kas tek tek çalışır.  Düzenli beslenme alışkanlığı gerektirir. Vücut bu eğitimle form tuttukça hem daha güçlü hem de daha sağlıklı bir bedenin (kas ve omurilik yapısı) çatısı oluşmaya başlar.  Çoğu zaman hekim tarafından tavsiye edilen klasik bale, içe basma, düz tabanlık ve skolyoz gibi ortopedik sorunların tedavisinde oldukça etkili ve destekleyicidir.

Klasik balenin çocukların kültürel, zihinsel , fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olan faydaları sanat eğitimini hayatınızın ne kadar merkezine alacağınıza bağlı olarak da değişecektir. Müzikal bilgisi , genel kültürü  , sorgulama ,hızlı kavrama , değerlendirme becerisi gelişmiş, bilinçli şekilde sanatın her dalını takip edebilen, sosyal çevresi bu yönde şekillenmiş bireyler sanat eğitiminin toplumumuza armağanıdır.

Daha çok çocuğun SANAT ile buluşması dileğiyle….                                                                                                                                             Funda AYGİL AYKAL

POST A COMMENT